Asus VA27DQSB 27" Full HD LCD Monitor
Item #6006744
1 / 1
Description
- 27" screen size with 1920x1080 resolution renders Full HD content at native quality without loss from scaling or compression
- Eye-Care feature enhances stability and system control for consistent, uninterrupted performance
- 27" viewable screen size enhances clarity and depth for immersive playback of movies, games, and high-resolution media
Specifications
Product Specifications
| Item # | 6006744 |
| Manufacturer # | VA27DQSB |
| color | Black |
| height | 14-31/64 in. |
| depth | 2-3/16 in. |
| width | 24-1/10 in. |
| Screen Size (Diagonal) | 27 in. |
| response time | 5 ms |
| refresh rate | 75 Hz |
| aspect ratio | 16:9 |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Built-in Speakers | Yes |
| Contrast Ratio (Dynamic) | 100M:1 |
| Contrast Ratio (Native) | 1,000:1 |
| monitor type | LCD |
| Display Technology | In-Plane Switching (IPS) |
| Number of USB Ports | 2 |
| HDCP Compatible | Yes |
| Input Connection Type | HDMI; DisplayPort; VGAD-Sub |
| ports | HDMI; Display Port; USB 2.0 |
| Maximum Power Consumption | 14 W |